EHA Bilgisayar

Network Kurulumu

Sistem Odası ve Kabinet İçi Düzeni
Kabinet Firmanız için kabinet ihtiyacı bunun organize edilmesi ve kullanmış olduğunuz cihazların özellikleri ile size sağladıklarının bilinmesi ayrı bir uzmanlık alanı gerektirmektedir. Network alt yapınız ve ihtiyaçlarınızı doğru bir şekilde belirlemediyseniz. yapmış olduğunuz yatırım ölü bir yatırım olabilir.

Sistem Odası konumu ve yerleşim düzeni
Sistem odası firmanızda nemden tozdan uzak sadece yetkili kişilerin girebileceği, ihtiyaca göre küçük yada büyük olabilir. Sistem odasında mutlaka Yükseltilmiş taban ve elektirik kesintileri için UPS yada Jeneratör hattının aktif edilmesi hatta ve hatta kabinetiniz için özel kabin içi bir ups'inizin bulunması gerekmektedir. Kabinete gelecek olan elektirik şalteri ayrı bir şekilde dizayn edilmiş olmalıdır. Çalıştığınız firma kalabalık bir personel grubu var ise giriş çıkış için yetkilendirme yapılması şarttır. Bunların dışında oda ısısı 18-20 derece arası düzenli bir şekilde soğutulmalıdır. Klima veya merkezi soğutma sistemi olmalıdır. Oluşabilecek yangın tehlikesi için duman ve ısı dedektörleri olmalıdır. Kabinetiniz yükseltilmiş taban üzerine konumlanıp üzerindeki fanlarında düzgün çalışması için tavandan minimum 30-50 cm boşluk bırakılması gerekmektedir. Kabinetin genellikle kilitli konumda bırakılması gerekirse müdahalelerin uzaktan yapılması tavsiye edilir. Sel ve su baskını gibi felaketlerden korunmak için firma binasının büyüklüğüne göre eğer mevcutta var ise giriş katta değil üst katlarda bulunmalıdır.

Öncelikle Doğru yapısal kablolama
Firmanız ihtiyaçlarına uygun ileriye dönük düşünerek kaç client ve oturma şekline göre kullanıcılara minimum 1 asıl 1 yedek cat6 kablo çekilmelidir. kullanıcağınız cihazlar için kullanmasanız dahi orada bir kablo olması en zor durumda sizi kurtarabileceğini unutmamak gerekir.

İkinci aşama etiketleme
Çekmiş olduğunuz kabloların tek tek hepsinin testini yapıp bir etiketleme kodu ile ör; bir kullanıcı bilgisayarına cektiğiniz iki kabloyu kodlarsak PC1 Y1 şeklinde kodlayabilir ve bunları sıra ile dağıtabilirsiniz. yapmış olduğunuz bu etiketleme ileride fazlası ile işe yarayacaktır.

Üçüncü aşama dizayn
Kuracağınız kabinet içerisini kafanızda canlandırmış olabilirsiniz ancak Ofis visio çizimi yaparak hem kullanacağınız cihazların hemde kabinetin yerleşimi ergonomik olarak nasıl kullanabileceğinizi bu tip çizimlerle görebilirsiniz

Dördüncü aşama Patchlemek
Taban altından getirmiş olduğunuz kabloları düzgün ve mümkünse kategorilendirilmiş şekilde kabinetin içine almalısınız daha sonradan etiketlemiş olduğunuz kabloların patchcord için çakılması gerekmektedir buradada düzgüün bir şekilde adete göre sırayla gitmek gerekmektedir. Data hatları ayrı Yedek hatları ayrı bir şekilde patchlenmelidir. patchcord etiketlerine çakılan ucun etiket ismi yazılmalıdır ki ileride hangi kullanıcıda ne sorun var gibi yada hangi cihaz neden çalışmıyor gibi sorunlara hızlıca müdehale edebilesiniz.

Beşinci aşama Switch Yerleşimi ve yönetimi
Switchleriniz kısa patch kablolarla patch panelden çıkıp organizer vasıtası ile switchlere gitmeli böylelikle kablo karmaşası yaşamassınız. Eğer VLAN oluşumu yapmak isterseniz patchleme işleminde o sıraya göre dizayn edip switchtede düzgün bir vlan ile kullanılması kolay bir sistem odası sahibi olabilirisiniz.

Sistem Odası Tasarımı / Kurulumu
Bir firma için sistem odası (DataCenter, Server Odası),  server sistemlerinin, network ekipmanlarının, iletişim ekipmanlarının bulunduğu ve tüm bu sistemlere giden kablolamanın sonlandırıldığı lokasyondur.

Bu kadar kritik bir sistem odası firma için hayati önem taşır. Dolayısi ile bu odanın içindeki cihazların soğutulması, enerjisinin kesilmemesi, ısı ve nemden etkilenmemesi, yangın önlemlerinin alınması, kontrolsüz giriş çıkışların olmaması, giriş çıkışların kamera ile izlenebilmesi gibi ihtiyaçlar vardır.

Sistem odalarının tam anlamıyla ISO27001 standartlarını karşılayacak şekilde tasarımı ekiplerimizce yapılmaktadır.

Can Elektrik böyle kritik görevi olan sistem odalarının tasarım aşamasından kurulumuna kadar olan süreç içinde çalıştığı partnerleri ile müşterilerine destek verebilmektedir.

Sistem odası tasarımı ve kurulumu aşamalarında gerekli ekipmanlar ve çalışmalar aşağıdaki gibidir:

PROFESYONEL SİSTEM ODASI GEREKSİNİMLERİ

  • Sunucu, Network Aktif Cihazları, Santraller İçin Kabinet Çözümleri
  • Yükseltilmiş Döşeme Montaj Hizmeti
  • Sistem Odası Yangın Söndürme Sistemleri (Gazlı Söndürme Sistemleri)
  • Sistem Odası Kartlı Veya Şifreli Geçiş Sistemleri
  • Kamera ile görüntüleme ve kayıt ekipmanlarının kurulumu
  • Sistem Odası Nem, Isı, Hareket, Hava Akımı ve Yangın Uyarı Sistemleri
  • Sistem Odaları İçin Hassas Kontrollü Klima Sistemleri Kurulum Hizmeti
  • Keşif ve ekspertiz hizmetimizle, sizin ihtiyacınızı ve altyapınızı inceleyelim, hesaplı, güvenli, yüksek verimli çözümleri en uygun koşullarda, Can Elektrik güvencesi ile sunalım.


EHA Bilgisayar, bilgisayar teknik servisi ve bakımı, cctv kamera sistemleri kurulumu, network kurulumu, santral kurulumu ve daha birçok konuda profesyonel olarak danışmanlık ve destek hizmetleri vermektedir.

HEMEN ARA WHATSAPP HATTI